משה אורן

ביוגרפיה

משה אורן, סופר, עיתונאי ועורך פרסומים, נולד בקיבוץ מזרע שבעמק יזרעאל (אביו, מרדכי אורן, "אסיר פראג", היה מראשי מפלגת הפועלים המאוחדת).

את שירותו הצבאי החל בסיירת שקד וסיים כקצין בגדוד 890 של הצנחנים (מילואים בצנחנים, במפקדת קצין צנחנים ראשי ובמחלקת היסטוריה של צה"ל).

בוגר החוג להיסטוריה, אוניברסיטת תל-אביב, בלימודי העת העתיקה.

כעיתונאי יזם, ערך והפיק ירחון חדש לצעירי הקיבוץ הארצי (ח"צאית), כתב ב"על המשמר", "הארץ" ו"ידיעות אחרונות" (בעיקר בנושאי תרבות ואמנות), היה בעל טור לקולנוע במוסף השבועי "חותם" ("על המשמר") ושימש כעורך ראשי לירחונים במחנה גדנ"ע ובמחנה נח"ל במשרד הביטחון.

בראשית שנות השבעים עשה כעיתונאי בלונדון, ובשנות השמונים יצא עם משפחתו לשליחות באיי הוואי (בעקבותיה פרסם שני ספרים לילדים, אי ו-הר געש).

ספרו הראשון, כיבוי אורות, ראה אור בשנת 1981 (ועובד אחר כך למחזמר שהוצג בבימת הקיבוץ, עם מילים של אורן ללחנים של נפתלי וגנר). בתקופת עבודתו כמו"ל (ההוצאה לאור, משרד הביטחון) יזם ותכנן את סדרות הספרים אדם בקו האש (עם "זמורה, ביתן, מודן"), קלע (עם הוצאת "מערכות") ו-תרמיל קלאסיקה (עם "ספריית תרמיל").

יוזם ועורך הספר לחיות בכל תנאי, מדריך ההישרדות הראשון בעברית למטיילים ותרמילאים (1983), אורן היה מהראשונים שעברו את הארץ כולה ברגל, מדן לאילת (עוד לפני שנולד "שביל ישראל"), וספרו איש הולך את ארץ ישראל (1994) היה הראשון שתיאר מסע כזה.

בתפקידו כראש תחום מפעלי הנצחה במשרד הביטחון יזם, תכנן והוביל כמה ממפעלי הזיכרון הגדולים של העשור הראשון למילניום (כולם בהר הרצל, ירושלים), ובהם יצירת השביל המחבר בין יד ושם להר הרצל (חיבור פיזי וסימבולי ראשון בין שואה לתקומה); תכנון ובניית מסלול המבקרים המקיף בהר הרצל; הקמת גן הנעדרים לחללים שמקום קבורתם לא נודע; האנדרטה ומפעל הזיכרון לאנשי נצר אחרון והאירוע השנתי של צעדת השביל המחבר (בשיתוף עם משרד החינוך ויד ושם).

בספטמבר 2013 לרגל ציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים הופיע "אֶרֶץ גְזֵרָה" מאת משה אורן כרומן בהמשכים, פרק אחד ביום לאורך שלושה שבועות רצופים, באתר עיתון "הארץ" ברשת - פרסום ראשון של רומן בהמשכים בעיתונות הישראלית היומית, המודפסת והאלקטרונית, מאז הופעת "אורח נטה ללון" מאת ש"י עגנון ב"הארץ" בשנת 1938.

משה אורן
ספריו
ספרית פועלים, 1981
הקיבוץ המאוחד, 1988
עברית ספרים אלקטרוניים, 2013
מסדה, 1990 / מודן, 2008
ביתן, 1991
ביתן, 1994
עברית ספרים אלקטרוניים, 2013
רומן בהמשכים באתר עיתון "הארץ", 2013
יד יצחק בן צבי, 2014